طراحی آبیاری با ما

شرکت مهندسین مشاور آرسس ابنیه؛ یکی از شرکتهای فعال در حوزه کشاورزی مخصوصاً آبیاری است. این شرکت با بهره گیری از طراحان و کشاورزان پیشرو و خبره در راستای افزایش بهره وری؛ بهینه سازی و مدیریت منابع آب می باشد. تخصص عمده ی ما و شعار اصلی ما طراحی آبیاری بهینه است. اما این یعنی چه؟

مزایای طراحی سیستم آبیاری تحت فشار توسط شرکت مهندسین مشاور آرسس ابنیه

  • *هزینه کم اجرا
  • *بهره برداری آسان
  • *به روز بودن و منعطف بودن طراحی ها
  • *نیاز کم به پرسنل آبیاری
  • *آبیاری یکنواخت زمین و باغ

 که در ادامه به توضیحات هر یک می پردازیم.


هزینه کم اجرا

کلاً مزایای طراحی سیستم های آبیاری تحت فشار نسبت به آبیاری غرقابی یا سنتی در کاهش و صرفه جویی مصرف آب است وصرفه جویی در مصرف آب از طریق طراحی سیستم های آبیاری تحت فشار با برنامه آبیاری منظم امکان پذیر است. در روش طراحی شرکت مهندسین مشاور آرسس ابنیه در جهت بهینه کردن طرحها لوله و اتصالات کمتری در نظر گرفته می شود.

برای مثال در مورد نصب شیرها از شیرهای نزدیک به هم و یا از شیرهای سه راهی در طرح استفاده می شود؛ زمانی که مسیر لوله گذاری مناسب باشد و لوله های اضافی حذف شود نتیجه ی آن استفاده از لوله و اتصالات کمتر است. منظور از هزینه ی کم اجرا هم استفاده از لوله های با سایز کمتر و در نتیجه ی آن پمپ کوچکتر با مصرف برق کمتر است. وقتی که از لوله های با اندازه های کمتری استفاده کنیم، منطقا در وزن آن صرفه جویی می شود؛ وزن که کم شود بستگی به وزن لوله هزینه کل لوله ها کاهش می یابد.

تفاوت طرح های شرکت آرسس ابنیه با دیگر شرکت ها این است که تا حد امکان از لوله خود تنظیم فشار و شیرهای فشارشکن استفاده نکند. استفاده از لوله های غیر خود تنظیم فشار به جای استفاده از لوله های خود تنظیم فشار که خود هزینه های اجرا را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 

بهره برداری آسان

منظور از بهره برداری آسان، همان استفاده از شیرهای سه راهی به جای استفاده از شیر های کشویی است که خود نیازمند وقت کمتری در نصب و اجرا است. به منظور اینکه سیستم برای بهره برداری مناسب باشد، طراحی لوله اصلی و فرعی (استفاده از لوله های با فشار مناسب تری در طراحی) و ایستگاه پمپاژ با در نظر گرفتن عمر مفید آنها انجام می شود که در نتیجه برای هزینه بهره برداری و نگهداری سیستم در روش طراحی در این شرکت نیاز به سرمایه گذاری سالانه کمتری است.

چون اگر فشار لوله در طراحی از ابتدا نادرست انتخاب شود، در گذر زمان لوله مستهلک می گردد و در نتیجه میزان آب عبوری از لوله به سختی انجام می شود و نیاز به سرمایه گذاری سالانه بالاتری است. در این صورت هم از لوله ها و هم از اتصالات در تمام طرحها می توان دوباره استفاده نمود.

تفاوت این شرکت با دیگران در پارامتر بهره برداری آسان استفاده از لوله ها و اتصالات کمتر به عنوان نمونه استفاده از شیرهای فشار شکن کمتر و استفاده از شیرهای سه راهی به جای استفاده از شیر های کشویی نسبت به سایر طرحها در دیگر شرکتها است.

 

به روز بودن و منعطف بودن طراحی ها

نرم افزارهای مورد استفاده طراحی در این شرکت google earth – basecamp – mapsource –netwat – -globalmapper – auto cad می باشد. در روش طراحی این شرکت از نرم افزارهای توپوگرافی برای نشان دادن خطوط تراز در تمام طرحها استفاده می شود. پیش یا در حین طراحی نیز هر زمان که بهره بردار نیاز ببیند، می تواند در جهت بهبود طراحی ایده بدهد. چه بسا دادن ایده هایی که خود بهره بردار به سبب شناخت دقیق تر از موقعیت زمین و آب و خاک و … دارد، به بهتر شده طرحها کمک کند. ولیکن این ایده های باید با اصول باشد و توسط کارشناس، گروه طراحان، مدیر پروژه و مهندسین ناظر و گروه آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بررسی مجدد می شوند تا بهینه ترین طرح پیاده گردد.

 

نیاز کم به پرسنل آبیاری

تفاوت شرکت آرسس ابنیه با دیگران در استفاده از شیرهای برقی است که نیاز کم به پرسنل آبیاری و در نتیجه کاهش هزینه ها دارد و راندمان کاری را بالا می برد؛ شیر برقی آبیاری یک عضو کوچک از یک سیستم بزرگ مدیریتی است. سیستمی که می ‌خواهد مدیریت آب در مزارع را بر عهده داشته باشد. برای این منظور از یک ایده ساده استفاده شده است.

طراحی یک مغز هوشمند الکترونیکی که می تواند چندین شیر برقی آبیاری را تحت کنترل برنامه ریزی شده ای داشته باشد. این ایده به این صورت طراحی شده است که در زمین کشاورزی و یا گلخانه ‌ای برای هر فضایی که نیاز به حضور آب دارد، یک شیر برقی هیدرولیک آبیاری تعبیه خواهد شد. در نهایت تمام شیر برقی هیدرولیک آبیاری های نصب شده از طریق یک شبکه کنترلی تحت نظارت یک مرکز هوشمند کنترل قرار خواهند گرفت و این سیستم هوشمند با توجه به برنامه کنترلی شما، مدیریت شیر برقی آبیاری ها را در سطح باغ و مزارع در دست خواهد گرفت. زمان فعال بودن، مقدار فعالیت، برنامه های ترتیبی در نوع فعالیت و… از جمله امکاناتی است که می‌ توان به طور خودکار از این سیستم انتظار آن را داشت.

 

آبیاری یکنواخت زمین و باغ

آبیاری یکنواخت یعنی یکنواختی فشار در ابتدا و انتهای لترالها با توجه به دبی که در نتیجه؛ یکنواختی محصول در مزارع و باغ است. نصب شیر تخلیه هوا در طرحها (به ازای هر ۱۰۰ متر لوله گذاری در طرح یک عدد شیر تخلیه هوا) برای یکنواختی آبیاری موثر است. این یکنواختی با در نظر گرفتن دبی در محدوده مناسب در طراحی اعمال می شود یعنی ابتدای زمین که به پمپ نزدیکتر است دبی بیشتر و انتهای زمین که از پمپ دورتر است دبی کمتر انتخاب شود (نه دبی یکنواخت در تمام زمین که در اکثر طرحها در شرکتهای دیگر به اشتباه در نظر گرفته می شود) به نحوی که اختلاف کمترین و بیشترین دبی در محدوده قابل قبول باشد که در نتیجه یکنواختی فشار و یکنواختی محصول مورد نظر را در مزارع و باغ در پی دارد.

از مزایای این روش طراحی این است که آب مناسب پای درخت یا گیاه می رسد و برای کشاورز هم یکنواختی و افزایش باردهی محصول را در بردارد و در نتیجه باعث بالارفتن راندمان کار کشاورزی می شود. از این رو طراحی صحیح؛ مناسب و اصولی در آبیاری یکنواخت زمین و باغ بسیار موثر است.

 بهینه کردن طرحها با اهداف شما

تیم مهندسین مشاور آرسس ابنیه با بکارگیری جدیدترین متدها و روشهای نوین آبیاری؛ نزدیکترین و بهینه ترین طرحهای اجرایی را در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت با توجه به اهداف شما ارائه می دهد که خلاصه روش طراحی توسط متخصصان این شرکت در ذیل آورده شده است.

بررسی اولیه طرح

در آغاز کار از بهره برداران سیستم نظرخواهی؛ آمار و اطلاعات محل گردآوری و پس از آن نیازهای آبیاری تعیین می گردد. در مرحله بعد سهم عوامل فیزیکی؛ اقتصادی و مدیریتی سیستم با توجه به منابع موجود تخمین زده می شود. پس از آن منابع آب موجود بررسی می گردد اگر منابع کافی و سیستم مورد پذیرش بهره برداران بود جزئیات طراحی سیستم آغاز می گردد در غیر اینصورت سطح آبیاری باید کاهش یابد و پس از آن طراحی انجام شود.

انجام طراحی

در این قسمت حداکثر مجاز پخش آب؛ تعیین دور آبیاری و بیشترین ظرفیت سیستم (دبی) تخمین زده می شود. پس از آن میزان پخش آب اولیه؛ عمق ناخالص؛ دور آبیاری انتخاب و مدیریت براساس نیازهای گیاه؛ خاک؛ آب و محیط زیست صورت می گیرد. سپس دبی مانیفولدها و فاصله آنها بطوریکه یکنواختی پخش آب تامین گردد طراحی می شود. پس از تعیین محل یا جانمایی مانیفولدها براساس فاصله بین آنها و دور آبیاری به منظور دبی مانیفولدها؛ ظرفیت سیستم محاسبه می گردد.

در مرحله بعد ظرفیت مورد نیاز نزدیک به کمترین ظرفیت سیستم به منظور جانمایی سیستم توزیع و طراحی مانیفولدهای آبیاری به نحوی که اختلاف کمترین و بیشترین دبی در محدوده قابل قبول باشد بررسی می گردد. در مرحله آخر به منظور اینکه سیستم برای بهره برداری مناسب باشد طراحی لوله اصلی و ایستگاه پمپاژ با در نظر گرفتن عمر مفید آنها انجام و سپس سرمایه گذاری سالانه هزینه های بهره برداری و نگهداری سیستم تعیین می گردد.

 

نتیجه گیری:

آنچه ما را متمایز از همکاران دیگر می کند، اطمینان در بهره گیری از متدهای نوین، به روز، کارآمد، منعطف، کم هزینه و… است که شما می توانید نمود این شعارها را در رزومه ی شرکت نیز مشاهده کنید. انتخاب به عنوان کشاورز نمونه ی کشت چغندر نشایی در سال ۱۳۹۹ در ابراهیم آباد بوئین زهرا است که فیلم و مصاحبه ی ان از این لینک قابل مشاهده است. پس ما ادعا نمی کنیم و به قطع از بهترین ها هستیم… و هماره تلاش می کنیم نوآور باشیم و نوآور بمانیم…

 

تهیه و تنظیم: مرضیه حکم زاده؛ کارشناس ارشد طراحی سیستم های آبیاری تحت فشار