پمپ آبیاری تحت فشار

پمپ های آبیاری

اگر قصد تهیه پمپ های آب را برای آبیاری زمن و یا باغ خود دارید، از بهترین گزینه ها می توان به پمپ های گریز از مرکز اشاره کرد، فعالیت این پمپ ها بر اساس پمپاژ و تخلیه آب از یک منبع به صورت آب باران در سطح یک منطقه است.

اما اگر یک کشاورز هستید و ترجیح می دهید با مکانیزم پرتاب آب به نقاط مختلف و با جلوگیری از هدر رفت آن کار کنید، قطعا پمپ های بارانی گزینه های مناسب و ایده آلی بران آن است که آب را به نقاط مختلف زمینتان پرتاب کنید و از هدررفت آن نیز جلوگیری کنید.

این پمپ ها عموما قدرت مکش فوق العاده ای دارند و در اندک زمانی می توانند حجم زیادی را وارد محلی که شما می خواهید کنند، البته که امکان تنظیم و کنترل فشار آب نیز وجود دارد و در این باره باید بگوییم که پمپ بارانی یا همان مدل های گریز از مرکز قیمت مناسبی نیز خواهند داشت.

شرط نخست برای خرید و تهیه ی پمپ، نیازسنجی کنید، این که هدف شما از استفاده پمپ ها چیست و چه کاربردی دارد،انتظار دارید در چه حد، متراژ و اندازه ای برای شما کار کند، و مهمتر از همه، قیمت محصول چقدر است، تماما مسائلی هستند که باید مدنظر قرار بگیرد.

هنگام انتخاب پمپ آبیاری تحت فشار همچنین باید به دبی توجه کنید. اگر پمپی که دبی آن بیشتر از دبی مصرفی زمین کشاورزی باشد، استفاده شود، پمپ آسیب می بیند.

 

پمپ های با بیشترین کاربرد در ایجاد فشار در سیستم های آبیاری بارانی و قطره ای به گروه های زیر تقسیم میشوند:

  •  پمپ سانتریفوژ ساده
  • پمپهای  فشارقوی یک یا چند طبقه WKL
  • پمپهای شناور
  • بوستر پمپ

 

پمپ سانتریفوژ ساده

از مزایای عمده ی این پمپ ها، به کاربرد گسترده، هزینه ی پایین تعمیر و نگهداری، تعمیرات آسان و … اشاره کرد. البته معایبی نیز دارد. مانند اینکه محور و موتور این پمپ‌ها به صورت افقی نصب می‌شوند که باعث هواگیری لوله مکش می‌شود.

موارد کاربرد:

انتقال آب برای مصارف کشاورزی
انتقال آب برای مصارف شهری و صنعتی
انتقال آب گرم تأسیسات گرمایش و سرمایش

پمپ می خواهید؟ یه سری به فروشگاه ما بزنید

 پمپ های فشارقوی یک یا چند طبقه WKL

پمپ افقی گریز از مرکز فشارقوی با پروانه‌های بین یاتاقانی، موتور جدا، چند طبقه با محفظه ‌های شعاعی (برش قائم) می باشد. هر طبقه توسط اورینگ یا واشر کاغذی آب‌ بندی می شود. طبقات بوسیله پیچ بست طبقات به همدیگر بسته می شوند. پایه‌های نگهدارنده ی پمپ به صورت یکپارچه با محفظه مکش و رانش، ریخته‌ گری شده‌اند. نیروهای شعاعی و محوری وارد بر محور پمپ توسط دو عدد بلبرینگ گریس کاری شده که در دو طرف پروانه‌ها واقع شده‌اند، تحمل می شود.

موارد کاربرد پمپ فشار قوی:

تهیه آب شهرها
پمپاژ آبهای مصارف صنعتی
کارهای مربوط به آبرسانی
به عنوان بوستر پمپ

مصارف آبیاری بارانی
به عنوان پمپ تغذیه دیگ بخار
پمپاژ آب کندانس شده
پمپاژ آب گرم و سرد تأسیسات صنعتی و مصارف آتشنشانی

 

پمپهای شناور

وقتی فضای کافی برای پمپاژ وجود ندارد می‌توانید از الکتروپمپ‌های طبقاتی استفاده کنیم. اینگونه پمپ‌ها به صورت عمودی در کار قرار می‌گیرند. ورودی و خروجی سیال در پمپ‌های طبقاتی و شناور روبروی همدیگر است و در بالا یا پایین پمپ قرار می‌گیرد. الکتروموتور معمولا در ابتدا یا انتهای دستگاه قرار می‌گیرد و شفت موتور به صورت عمودی به پمپ کوپله می‌شود. در پمپ شناور خنک کردن پمپ و الکتروموتور را آبی که اطراف شناور جریان دارد انجام می دهد.

مزیت دیگر این پمپ‌ها این است که می‌توان آن‌ها را به صورت طبقاتی روی همدیگر سوار کرد تا قدرت پمپاژ آب بالاتر به دست آورد. شما می‌توانید با کمک این فشار قدرت بالای پمپاژ آب را تا ارتفاع بالاتری پمپاژ کنید.

 موارد کاربرد پمپ شناور:

انتقال آب تمیز یا حاوی کمی املاح در مصارف آبیاری
سیستمهای آبیاری بارانی
ایستگاههای تقویت فشار
تأمین آب اضطراری
زهکشی آبهای تحت الارضی
تأسیسات تصفیه آب
مصارف شستشوی صنعتی و سیستمهای آتش نشانی
بعلاوه این پمپ ها در معادن و آبنماها و غیره بکار می رود
میزان مجاز شن در آب مورد پمپاژ ۲۵ گرم در متر مکعب می باشد.

شاید برایتان جالب باشد که در مورد شرکت پمپیران بدانید

بوستر پمپ

بوستر پمپ دستگاه یکپارچه ای است، متشکل از یک یا چند الکترو پمپ که بطور موازی به یکدیگر ملحق شده اند تا در مجموع مقادیر متفاوت آب مصرفی را در فشار معین تأمین نمایند. بوستر پمپ ها علاوه بر استفاده در شبکه های آب شهری و آب مصرفی ساختمانها، برای تأمین فشار آب مورد نیاز آتش نشانی، آبیاری فضای سبز در شهرها، شهرکها، مجتمع های مسکونی، فرودگاهها، بیمارستانها و مراکز صنعتی کاربرد دارد.

در اینجا بیشتر بخوانید